Öneriler Sorunlar

Alternatif bir cadde gelebilir mi?

Giresun Gazi Caddesi
Giresun Gazi Caddesi
Yazan: Yavuz Kartal
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

İnsanların bir şehri sevmeleri, yaşamaları için o şehirden beklentileri olur. Kimisi doğasına kimisi büyüklüğüne kimi de o şehrin imkanlarına öncelik verir. Hemen hemen herkesin ortak beklentisi ise aradığı mağazaları, yeme alanlarını ve kafeler gibi muhabbet ortamlarını kolaylıkla bulabilecekleri caddeler.

Giresun’da cadde ve cadde kültürü dendiğinde hiç şüphesiz hepimizin aklına Gazi Caddesi gelir. Giresun’dan ayrılmaz bir kültürdür Gazi Caddesi. Özellikle son yenileme ve yayalaştırma çalışmalarıyla şehrin tamamının akın ettiği bir alan haline geldi. Şehrin tam ortasında bulunması da bu caddeyi işlek kılan bir diğer özelliktir. Ne kadar örneklerinin çoğuna göre iyi durumda olsa da bu cadde sizce yüz bin nüfusun üzerinde bir yerleşke için yeterli midir? Bence değil. İşte burda hepimizin aklına alternatif cadde nasıl olmalı, neresi olmalı, nereye yakın olmalı gibi sorular geliyor.

Alternatif cadde öncelikle beklentinin Gazi Caddesi gibi büyük olmaması gerektiği bir cadde olmalıdır. Keza Gazi Caddesi bulunduğu alan, alışkanlıklar ve yıllardır Giresunlunun yatırımlarından nasibini alan cadde olması sebebi ile her zaman merkezi ve ana cadde olarak kalacaktır. Bu yüzden alternatif cadde belli yeme içme alanları ve mağazaları dışın da çok da ileriye gidemez. Giresunluların sürekli alışık olduğu kafe kültürü de tabi ki bu caddede de nasibini alacaktır.

Yer olarak bir çok alan düşünebilir tabi ki,ancak iki alan var ki bu alternatif caddelere daha fazla ihtiyaç duyuyorlar.
İlk olarak büyük bir nüfusu içinde barındıran ve devamlı yapılaşan, gelişen bir alan olan Güre yerleşkesi. Ayrıca Üniversitenin merkez kampüsünün ve bir çok lisenin de bu alanda bulunması bu bölgeyi cazip kılan diğer sebeplerdendir. Cadde bu yerleşkede ki üniversiteye yakın herhangi bir alanda olabilir ve geliştirilebilir.

İkinci olarak ise Giresun hakkında düşünülürken bir doğu yerleşkelerine bir de batı yerleşkelerine cadde olmalıdır. Güre şehrin batısında bulunması sebebiyle bir diğer gelişen bölge olan ve büyük bir nüfusa sahip olan doğu bölgesinde ki Gedikkaya mahallesi iyi bir cadde seçim alanı olacaktır. Bu alanda da yine batıya çok yakın olmamak şartıyla bir bölge cadde için ideal ve kullanışlı olabilir.

Genel bağlamda alan seçimi evet çok önemlidir ancak bundan daha önemli olan bir şey ise artık alternatif caddelere yada hiç olmazsa caddeciklere ihtiyacımız var. Caddecikler diyorum çünkü Gazi Caddesi ve alışveriş merkezleri dışında içinde mağaza bulundurmayan Giresun’a en azından dört beş mağazanın ve yeme içme alanın bulunduğu yerler artık şart. Şehirleri caddeler oluşturur ve Giresun gerçek anlamda kullanıma değer bir iki caddeden fazlasını hak ediyor.Bir an önce planlanması ve çalışmalarının başlaması ümidiyle…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.