Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Alternatif bir cadde gelebilir mi?

Alternatif bir cadde gelebilir mi?

İnsanların bir şehri sevmeleri, yaşamaları için o şehirden beklentileri olur. Kimisi doğasına kimisi büyüklüğüne kimi de o şehrin imkanlarına öncelik verir. Hemen hemen herkesin ortak beklentisi ise aradığı mağazaları, yeme alanlarını ve kafeler gibi muhabbet ortamlarını kolaylıkla bulabilecekleri caddeler.

Giresun’da cadde ve cadde kültürü dendiğinde hiç şüphesiz hepimizin aklına Gazi Caddesi gelir. Giresun’dan ayrılmaz bir kültürdür Gazi Caddesi. Özellikle son yenileme ve yayalaştırma çalışmalarıyla şehrin tamamının akın ettiği bir alan haline geldi. Şehrin tam ortasında bulunması da bu caddeyi işlek kılan bir diğer özelliktir. Ne kadar örneklerinin çoğuna göre iyi durumda olsa da bu cadde sizce yüz bin nüfusun üzerinde bir yerleşke için yeterli midir? Bence değil. İşte burda hepimizin aklına alternatif cadde nasıl olmalı, neresi olmalı, nereye yakın olmalı gibi sorular geliyor.

Alternatif cadde öncelikle beklentinin Gazi Caddesi gibi büyük olmaması gerektiği bir cadde olmalıdır. Keza Gazi Caddesi bulunduğu alan, alışkanlıklar ve yıllardır Giresunlunun yatırımlarından nasibini alan cadde olması sebebi ile her zaman merkezi ve ana cadde olarak kalacaktır. Bu yüzden alternatif cadde belli yeme içme alanları ve mağazaları dışın da çok da ileriye gidemez. Giresunluların sürekli alışık olduğu kafe kültürü de tabi ki bu caddede de nasibini alacaktır.

Yer olarak bir çok alan düşünebilir tabi ki,ancak iki alan var ki bu alternatif caddelere daha fazla ihtiyaç duyuyorlar.
İlk olarak büyük bir nüfusu içinde barındıran ve devamlı yapılaşan, gelişen bir alan olan Güre yerleşkesi. Ayrıca Üniversitenin merkez kampüsünün ve bir çok lisenin de bu alanda bulunması bu bölgeyi cazip kılan diğer sebeplerdendir. Cadde bu yerleşkede ki üniversiteye yakın herhangi bir alanda olabilir ve geliştirilebilir.

İkinci olarak ise Giresun hakkında düşünülürken bir doğu yerleşkelerine bir de batı yerleşkelerine cadde olmalıdır. Güre şehrin batısında bulunması sebebiyle bir diğer gelişen bölge olan ve büyük bir nüfusa sahip olan doğu bölgesinde ki Gedikkaya mahallesi iyi bir cadde seçim alanı olacaktır. Bu alanda da yine batıya çok yakın olmamak şartıyla bir bölge cadde için ideal ve kullanışlı olabilir.

Genel bağlamda alan seçimi evet çok önemlidir ancak bundan daha önemli olan bir şey ise artık alternatif caddelere yada hiç olmazsa caddeciklere ihtiyacımız var. Caddecikler diyorum çünkü Gazi Caddesi ve alışveriş merkezleri dışında içinde mağaza bulundurmayan Giresun’a en azından dört beş mağazanın ve yeme içme alanın bulunduğu yerler artık şart. Şehirleri caddeler oluşturur ve Giresun gerçek anlamda kullanıma değer bir iki caddeden fazlasını hak ediyor.Bir an önce planlanması ve çalışmalarının başlaması ümidiyle…

Bunu Paylaşın

Yavuz Kartal

Tüm Yazıları: Yavuz Kartal

08.10.1993 Giresun merkez doğumluyum.Şuan da eğitimim gereği Istanbul da yaşıyorum.Dans,ekonomi ve şehirler de genel yaşam hakkında ilgili birisiyim.

Yorumlar (10)

 • M'ustafa A'ltun
  22 Ekim 2015 at 10:40 Reply

  teyyaredüz mahallesindekş boztekke caddesi çok uygun olur bence hem düz hem geniş hem üniversiteye yakın

 • Mehmet Yavuz
  22 Ekim 2015 at 07:16 Reply

  Ben giresunun belediye baskani olsam giresuna can gelir.bu baskan calisiyor bazi eksikleri var olabilir.kasimda geldigimde bakacagim ne yapilmis

 • Ahmet Kırhasanoğlu
  21 Ekim 2015 at 18:57 Reply

  Giresun trafiği hepimizin bildiği gibi tam manası ile tam bir Arap saçı mevcut yollar ve caddeler artık trafiği kaldıramaz halde benim bu konuda sayın belediye Başkanımız ve devlet büyüklerimiz bir önerim var giresun merkezin tam ortasında kalemi z var kalenin altından tüneller açarak caddeleri birbirine baglayamazmiyiz

 • gulsah
  6 Mart 2015 at 10:13 Reply

  bence tamamen trafiğe kapalı sanat sokağı tarzı birşeyler olmalı çeşitli kafelerin yada gençlerin alternatif sanatsal faaliyetlerini gerçekleştirebileceği yerler olabilir. bilardo salonları yada kahvehane tarzı yerlerin dışında daha resim müzik heykel okuma salonları kitap kafeler tarzı mekanlar bulunmalı

  • Yavuz Kartal
   14 Mayıs 2015 at 17:36 Reply

   Çok çok güzel bir fikir. Giresun da bunu oluşturmak zor değil halktan destek ve beğeni göreceğine kesinlikle eminim.

 • Erkan Bıçakcı via Facebook
  28 Eylül 2014 at 17:21 Reply

  Keşap durağı kazancılar arası olmalı ordan kale çınarlar sokakbaşı debboy yol dağılmalı bundan iyi alternatifmi var ?

  • Yavuz Kartal
   14 Mayıs 2015 at 17:38 Reply

   Evet bende o bölgeyi beğeniyorum ve uygun görüyorum. Belediyenin Keşap durağı bölgesinde bir planı var umarım bu tarz bir eklemede yaparlar.

 • Giresun Girik via Facebook
  28 Eylül 2014 at 16:32 Reply

  G cty den söken’e, oradan kapukahveye bağlanmalı.

 • alper
  28 Haziran 2014 at 17:35 Reply

  Tam ortada olması lazım teyyareduzu çok disarida kalıyor bence yoksa iyi bi alternatif boztekke caddesi

  • Yavuz Kartal
   14 Mayıs 2015 at 17:40 Reply

   Tam ortada bir caddemiz var zaten benim istediğim biraz daha yeni gelişen alanları da renklendirmek. Teyyaredüzü ve Güre de artık çok yoğun bir nüfus var ve daha da gelişiyor. Bu bölge bence çok uygun bir seçenek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.