Aksu Festivali

Uluslararası Giresun Aksu Festivali’nin revize edilmesi gerekiyor

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Uluslararası anlamda yapılan Mayıs Yedisi şenlikleri, diğer adıyla Aksu Şenlikleri, kapsamında Giresun’umuza dünyanın birçok yerinden insanlar geliyor ve Giresun’u tanıma, kendi kültürlerini de tanıtma fırsatı elde ediyor. Öncelikle festivali bu düzeye çıkaran Belediye Başkanımız Kerim Aksu’ya ve festivalde emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Ama her yıl Mayıs ayında yapılan bu coşkulu festival, bazen Giresun’u rezil de ediyor, vezir de…

Festival boyunca yapılan birçok hata ve eksiklik var. Bunları kimseyi kırmadan, düzgün bir dilde açıklamak istiyorum. Çünkü bunlar belirtilmezse önlem alınmaz, ve o hatalar hiçbir zaman kapanmaz.

2013 yılında, yani bu yıl yapılan etkinlik için gözüme çarpan eksiklikleri maddeler halinde listelemek istiyorum;

Sunucu krizi

 • Aksu Festivali’nin sunucusunun öncelikle biraz daha bilgilendirilmesi gerekiyor. Çünkü 19 Mayıs günü Atatürk Meydanı’ndaki etkinlikte birçok hata yaptı. Model’in konserini Kapalı Spor Salonuna aldı. Ve daha beteri Gençlik Bayramına, Cumhuriyet Bayramı dedi. Sonradan düzeltti tabi, ama laf ağızdan çıktı bir kere :)

 • Aksu’da yapılan etkinlik sırasında ise aynı hataları devam ettirdi. Litvanyalı ekibi Polonya diye çağırdı. Protokolü okurken de yine benzer hatalar yaptı. Ama yine de ‘Biz de kendisini çok seviyoruz :)’ – Bu lafıma istinaden, ağzına slogan olmuş olan “Biz onları çok seviyoruz” yerine daha orjinal bir çalışmayla karşımıza çıkmasını rica ediyoruz :)

 • 21 Mayıs’ta Atatürk Meydanı’nda yapılan gösteri de bu kez farklı bir sunucu kullanıldı. Sunumu gerçekleştiren sevgili abimiz Fırat Akyol, bence biraz daha eğlenceli bir sunum gerçekleştiriyor. Bana kalırsa herkes çok eğlendi :)

Atatürk Meydanı sahnesinde deprem etkisi

 • Etkinlik kapsamında 19 Mayıs’ta Atatürk Meydanı’na kurulan sahnenin sabitlenmesi yeterince yapılmadığı için ekipler danslarını sergilerken sahnede deprem etkisi oluştu. Sahnede sabit durarak ülke bayraklarını taşıyan ekip elemanları resmen düşme tehlikesi yaşadı. Neyseki etkinlik bittikten sonra konuyla ilgili çalışmalar yapıldı. Fakat sahnenin durumu yapılan çalışmalara rağmen yine aynı.

Etkinliği bölen festival çalışanları

 • Benim ısrarla Üniversite öğrencilerinden seçilmesi gerektiğini düşündüğüm festival görevlileri gösteriyi baltalayacak işler yapıyor. Örneğin; Polonyalı ekibin dansı daha bitmeden ortalarından geçip, mikrofonun yerini değiştiren görevli gibi… O dansçıların yerinde olmak istemezdim, resmen hayal kırıklığı.

 • Ben bir ara sahnenin arkasında ekiple konuşurken bir ara muhabbet sunucudan açılmıştı. Gelen bir konuk misafir bunun üzerine ‘Üniversite öğrencileri olarak siz niye sunmuyorsunuz? Etkinlikte aktif olarak hiç öğrenci göremedim’ diye bir soru yöneltti. Yetkililere duyurulur :)

Hava-i Fişek uzaklığı

 • Heyecanla Hava-i Fişek gösterisi yapılacak diye övünüldü. Fakat bu nasıl bir Hava-i Fişek anlayışıdır hiç anlamadım. Alandaki herkesin ortak kanısı da bu oldu. Festival alanından çok uzakta, sahnenin görüntüye engel olduğu bir alandan hava-i fişek atıldı. Varlığını ne hissettik, ne de sesini duyduk.

Liman sahnesi çok küçük

 • Giresun’da yılda bir kere yapılan bu etkinlikteki konser sahnesi anlayışına anlam veremiyorum. Koskocaman limana, küçücük bir sahne yapılıyor. Sahnede görsellik adına hiçbir şey yok. Görsellik demek sadece spot ışıkları ve filamalar değil ki…

 • Sahne ve alanın ses sirkülasyonu tamamen düşüncesizce yapılıyor. Sahnenin yanlarına atılan hoparlörlerle iş bitmiyor. Konseri yanlardan ve arkalardan izlemek zorunda kalan vatandaşlar sesi duymakta güçlük çekiyor, hatta konsere dahil bile olamıyor. Ama Göksel’in sahnesinin gayet tatmin edici olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Çok hoştu.

Geç başlayan konserler

 • Benim bildiğim; konser saati gelmeden önce sahnenin kurulumu tamamlanır, mikrofonların ses ayarları yapılır. Gösteri başlamadan alanın yavaş yavaş dolmasıyla birlikte kesintisiz bir biçimde eğlenceli müzikler çalınır. Fakat Giresun’da bu iş böyle yürümüyor. Konser saati geldiğinde sahneye bayrak takılıyor, ses ayarı yapılıyor. Ve konser vaad edilen saatinden çok geç başlıyor. Ayrıca etkinlikte bütünlük denen bir şey de yok. Herşey oldu bittiye getiriliyor. Biraz organizasyon bütünlüğü gerekiyor.

Çöpün yanında festival

 • Festivalin yapıldığı alan Aksu’yu eminim ki az çok herkes biliyor. Giresun çöplük alanının hemen yanında bulunan amfide gerçekleşen etkinlik, festivalin yüz karası. Uluslararası özelliği katılan bir festivalin alanının bu şekilde olmaması gerekiyor. Çöplüğün meselesi bambaşka bir konuya girdiği için şimdi size onun kaldırılması gerektiğine dair bir tartışma sunmak istemiyorum. Ona da bir başka yazımda inşallah değinirim.

Giresun Adası silüeti yok oluyor

 • 20 Mayıs’taki Aksu etkinliğinde belediyenin Gezici Aile Sağlığı otobüsü tam sahnenin arkasına konuşlanınca, Aksu amfi sahnesinin doğal Giresun Adası arkaplanı yok oldu. Görsel açıdan çok büyük bir hataydı diye düşünüyorum.

Umarım bir sonraki festivalde bu konulara dikkat edilir ve daha kusursuz bir etkinlik gerçekleşir. Bütün bunlara karşın, bizi dünyanın farklı kültürleriyle buluşturan Giresun Belediye Başkanımız Sayın Kerim Aksu’ya teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Eleştirimi, daha iyisi olabilmek için dikkate alırsanız sevinirim.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.