Şehir Tarih Sahnesi Afyon İscehisar Giresunlular Şehitliği

Afyon İscehisar Giresunlular Şehitliği

-

19 Eylül 1924 tarihinde ilimizi ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Afyonkarahisar ve Dumlupınar’da sizin uşaklar da vardı” hala bizleri duygulandırmaktadır. Gazinin bu sözünün doğruluğunu da Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde bulunan “Giresunlular Şehitliği” kanıtlar niteliktedir. Belki de ilk defa duyduğunuz bu şehitliği az çok bilme nedenim ise rahmetli dedem Hacı Hafız Rifat DEMİR’in senelerce 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Muharip Gaziler Derneği’nin düzenlediği ziyaretler kapsamında bu şehitliğe giderek, şehitlerimizin başında Kur’an okuması ve bunları bir kültür gibi bana, kardeşime ve kuzenlerime aktarmasıdır.

Şehitlikle ilgili İscehisar Kaymakamlığı’nın internet sitesinde şu bilgiler yer almaktadır; Kurtuluş Savaşı’nda Giresun ve yöresinden gelen gönüllülerden Topal Osman emrindeki 47. Alay 26 Ağustos 1922gece saat 02:30’da başlayıp 36 saat süren taarruzda yunan ordusunu Sivritepe mevkiinden atmıştır. O geceyi 47. Alay bir taburu ile Kabaçkıran , iki taburu ile Dedesivrisi ve Evliya tepelerinde geçirmiştir. Muharebe sırasında şehit olan Giresunluların isimleri şöyledir; Boztepe köyünden Ali oğlu Hsan 1311, Çukur köyünden Mehmet oğlu Hüseyin 1317, Kemaliye köyünden Ahmet oğlu Mustafa 1315, Çiçekli köyünden İlyas oğlu Resim 1316, Sayca köyünden Ahmet oğlu Dursun 1314, Görele-Bağlı Köyünden Mustafa oğlu Yusuf 1311, Keşap-Karabulduk köyünden Şükrü oğlu İbrahim 1315, Yavuzkemal-Hapan köyünden Yusuf oğlu Osman 1314, Bulancak-Uçallı Mahallesinden Hüseyin oğlu Niyazi 1314, Keşap-Halkalı köyünden Salih oğlu Abdullah 1317, Hamurlu köyünden Ahmet oğlu Osman 1316 ve Tatlılı Köyünden Nazım 1316. 47. Alay aynı gün şehitlerini Sivritepe’ye defnedip, bir gün sonra yunan ordusunu kovalamaya devam etmiştir.

Afyon İscehisar Giresunlular Şehitliği 2

1964 yılında Muharipler Birliği üyesi Giresunlu Ahmet Halis ASAL hem savaş alanını gezmek hem de şehit düşen arkadaşlarının mezarlarını ziyaret için İscehisar’a gitmiş, buraya bir şehitlik yaptırmaya karar vermiştir. Ahmet Halis ASAL’ın teşebbüsü , Giresun Belediye Başkanı Em. Gen. Dr. Ali Rıza ERKAN, Afyon Valisi Ahmet Balkan ile batı menzil komutanlığının yardımıyla 1967 yılında İscehisar ilçesi Doğanlar Köyü Sivritepe mevkiinde Giresunlular Şehitliği inşa edilmiştir. Ahmet Halis ASAL bu şehitlikte kendisine de bir mezar yaptırmış olup, vasiyeti üzerine bir manga askerle resmi tören niteliğinde cenaze töreni ile şehitliğe defnedilmiştir. Giresunlular Şehitliği, Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’nün 14.11.1988 tarih ve 328 sayılı kararı ile 1.grup korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiştir.

Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi ile ilgili olduğu için, her yıl Ağustos ayında şehitlikte devlet töreni düzenlenmektedir.

Afyonkarahisar-Giresunlular-Şehitliği-2

Kendisine ait bir kurtuluş günü olmayan ilimizin ve halkımızın başka il ve ilçelerdeki kurtuluş günleri, savaş destanları ile anılmaları hemşehrilerimizin bu vatan uğruna canlarını ortaya koyduklarının göstergesidir. Topal Osman Ağa emrindeki gönüllülerden oluşan 47. Alayın Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi sırasında göstermiş olduğu büyük kahramanlıklar neticesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan ulu önder Gazi Mustafa Kemal’in ilk Muhafız Alayı’nın Giresunlulardan oluşmasını sağlamıştır. Hatta bazı paylaşım sitelerinde de yer alan İngilizlere ait Atatürk Belgesellerinde bizim uşakların yerel kıyafetleriyle yakın korumalık yaptığı da görülmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Muhafız Alayı komutanı Topal Osman Ağa’nın bazı çevrelerce vatan haini gibi gösterilmesine göz yummayalım çünkü türküde de bahsedildiği gibi  “Şan verdi memlekete ağam, unutulmasın adı, Topal Osman dediğin adam bu vatanın evladı”…

Unutmayalım ki; Karadeniz’de ve tüm yurtta bu kadar başarısı olan ancak şimdilerde bir gerileme içerisinde olan güzel şehrimizin tekrar adından bahsettirmek ve kaybolmaya yüz tutmuş kültürümüzü canlandırmak bizim elimizde…

Dipnot:

T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi internet sitesinde yer alan 19 Eylül 1924 tarihinde Giresun’u ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri:

 • Ey genç! Bütün memleketin gençliğine tercüman olan kıymetli sözlerinden son derece mutlu oldum. Gerçeğin göstergesi olan Giresun gençliğini tebrik ederim.
 • Afyonkarahisar ve Dumlupınar’da sizin uşaklar da vardı. Bundan dolayı rahat ve mutlu olabilirsiniz. Memleket bu sözleri söyleyen gençlikle gurur duyacaktır.
 • Bu memleketin gençliği, hakkımda çok büyük güler yüz gösterdi. Bu kadar hak ettiğimi bilmiyordum.
 • Arkadaşlar! Bu memleketi ve bu milleti yüzyıllardan beri kötü duruma getirenler çoktan ölmüştür. Bütün gençlik buna inanmalıdır.
 • Bizim kanımız akmadıkça bunlar bir daha geri gelmeyecektir.

1923, Giresun Halkevi Yayını 1933; 24 Eylül 1924 tarihli Işık Gazetesinden aktarılma.

Afyon İscehisar Giresunlular Şehitliği 3
Engin Serdar Demir
1986 yılında Giresun'da doğdu. 1991-2010 yılları arasında sırasıyla Ankara, Malatya, Trabzon ve Samsun’da yaşadı. 2008 yılında On Dokuz Mayıs Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Halen Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında yüksek lisansına devam ediyor. 2010 yılından bu yana Kastamonu Üniversitesi'nde görev yapıyor ve Taşköprü’de yaşıyor. Evli ve bir çocuk babası.

18 YORUMLAR

  • Yazının sadece giriş kısmını okuyarak yorum yaptığınız için teşekkür eder saygılar sunarım.
   Ancak yazının devamında ve dipnot kısmında yer almakta olan “T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi internet sitesinde yer alan 19 Eylül 1924 tarihinde Giresun’u ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri” ve “1923, Giresun Halkevi Yayını 1933; 24 Eylül 1924 tarihli Işık Gazetesinden aktarılma” gibi ifadeler sizin yanlış bildiğinizi kanıtlar niteliktedir. Yorum yapmadan önce ufak bir araştırma yapmanızı tavsiye eder, esenlikler dilerim.

  • Yazının sadece giriş kısmını okuyarak yorum yaptığınız için teşekkür eder saygılar sunarım.
   Ancak yazının devamında ve dipnot kısmında yer almakta olan “T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi internet sitesinde yer alan 19 Eylül 1924 tarihinde Giresun’u ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri” ve “1923, Giresun Halkevi Yayını 1933; 24 Eylül 1924 tarihli Işık Gazetesinden aktarılma” gibi ifadeler sizin yanlış bildiğinizi kanıtlar niteliktedir. Yorum yapmadan önce ufak bir araştırma yapmanızı tavsiye eder, esenlikler dilerim.

 1. elinize sağlık cok güzel olmuş ben çalişlar muhtarıyım bu şehitlik te yapılan nevarsa benim köyümüm emeği vardır Ahmet dedemizin bu köyde anıları fotorafları bu köye aittir şehitliği yapan Ahmet dedemizle birlikte bizim dedelerimiz çalişmiştir ağaçlandırmasını duvar taşlarını yapan kişiler bütün emekler çalişlar köyüne ait olmasına rağmen hatta bu şehitliğin tapusu çalışların üzerinde olmasına rağmen iç bir emeği olmayan doğanlar köyüne geçmesine şaşiyorum

  • Hasan Bey, haklı olabilirsiniz ancak yapılan araştırmalar sonucu Doğanlar Köyünü adını vermiş bulunmaktayız. Siz köy muhtarı olarak bence kaymakamlığa bununla ilgili bir başvuru yapmalısınız. İlginiz için teşekkürler…

  • çalışlarli arkadaşım senin yaşın kaç bilmiyorum sanırım genç birisin yanlış bilgi aktarıyorsun şehitliyin dibinde bizim tapulu tarlamız var nasıl oluyo düşcek mevkiinde bile doğanlar köyünün tapulu tarlaları var dersine iyi çalış

  • çalışlarli arkadaşım senin yaşın kaç bilmiyorum sanırım genç birisin yanlış bilgi aktarıyorsun şehitliyin dibinde bizim tapulu tarlamız var nasıl oluyo düşcek mevkiinde bile doğanlar köyünün tapulu tarlaları var dersine iyi çalış

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Afyon İscehisar Giresunlular Şehitliği 22
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Afyon İscehisar Giresunlular Şehitliği 24
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Afyon İscehisar Giresunlular Şehitliği 25
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Afyon İscehisar Giresunlular Şehitliği 26

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.