Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
42 ve 47 Alay Ruhu Taksim’de Yaşatılacak

42 ve 47 Alay Ruhu Taksim’de Yaşatılacak

abazipkalilar
abazipkalilar

27 Nisan Pazar Günü İstiklal Caddesi’nde kamalı, aba zıpkalı, atlı ve yaya milisler yürüyüş yapacak. Kurtuluş Harbi’nde ordumuza yardımcı olarak toplanan 42. ve 47. Gönüllü Alayları temsil eden kamalı, aba zıpkalı Giresunlular İstiklal Caddesi’nde yürüyecek.

8. Giresun Günleri’nin ilk aşaması olan Büyük Giresun Tanıtım ve Kültür Yürüyüşünde aba zıpka kostümleriyle Taksim’de toplanacak olan Giresunlular, İstiklal Caddesi boyunca halkı selamlayacak. Bilindiği gibi, Mustafa Kemal’in yaptığı görev icabı muhafız alayının bulunması gerektiği fikrini ilk defa ortaya koyarak bunu Atatürk’le paylaşan; daha sonra Atatürk’ün ilk Muhafız Alayı Komutanı olan Osman Ağa, bu uygulamasıyla Kurtuluş Savaşı’nın bütün yönünü değiştirmişti.

42. ve 47. Gönüllü Alayları temsilen Giresun’un Kurtuluş Savaşı’ndaki önemine vurgu yapmak amacıyla yaptığı yürüyüşte Türkiye’nin birliğinin ve beraberliğinin mesajı verilecek. Saat 13:00’da Taksim Tünel’den başlayacak yürüyüş içinde Giresun’un 15 ilçesinden STK temsilcileri de kendi yörelerine mahsus ürün ikramları yapacak, halk oyunları ekipleri folklor gösterileri yapacak. Şenlik havası içinde geçecek olan yürüyüşe yoğun katılımın olması bekleniyor.

Topal Osman
Topal Osman
Bunu Paylaşın

Giresun Günleri

Tüm Yazıları: Giresun Günleri

Giresun Federasyonu tarafından Eyüp Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezinde 8.si düzenlenecek olan Giresun Günleri 1.2.3.4 Mayıs tarihlerinde yapılacak. İlgili tüm haberleri giresunblog.com'da Giresun Günleri kategorisi altında takip edebilirsiniz

Yorumlar (2)

  • Anonim
    3 Şubat 2016 at 05:03 Reply

    herkes konuşur en so sözü söylenmesi gerekiyorsa girasunun baş kenti çeeğelliler söyler ömer ateş

  • Anonymous
    28 Kasım 2018 at 20:38 Reply

    herkes konuşur en so sözü söylenmesi gerekiyorsa girasunun baş kenti çeeğelliler söyler ömer ateş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.